• Çar. Haz 19th, 2024

PARLAR MEDYA

HABERLER

Yesevi Vakfında Nevruz

ByYilmaz Parlar

Mar 20, 2023

Anadolu’da sözlü kültürün, toplumsal uygulama ve ritüellerin, doğa ve evrene ilişkin bilgi ve deneyimlerin nesilden nesile aktarıldığı en uygun ortamlardan birini oluşturan Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz (Farsça- Novruz) Farsça’da “yeni gün” olan Nevruz , “yılın ilk günü” anlamı geliyor. 

Eski bir İran takvimine göre yılın ve baharın ilk günü; miladi takvime göre martın yirmi ikisine rastlayan gün, İran kaynaklı bir inanışa göre Tanrı’nın evreni ve insanı yarattığı gün. Dünya çapında  yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar etkinliği çeşitli halklar tarafından kutlanan Nevruz, Türk Dünyası’nın her köşesinde milli bayram olarak kutlanıyor.

Temeli beş bin yıllık Türk tarihine uzanan Nevruz bayramı Sultanahmet K. Ayasofya’da bulunan (Hüseyin Ağa medresesi) Hoca Ahmed Yesevi Vakfı’nda 19 Mart 2023 pazar günü kutlandı.

Basının yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe, İstanbul Ticaret Odası Mevzuat Komisyonu Başkanı Hüseyin Akarçeşme ile Metin Zor ve arkadaşları, Uluslararsı düzeyde ilk sırada olan Sekruti Grbun İş geliştirme Müdürü Berkit Parlar başda olma üzere, akademisyenler, iş ve sanat dünyası insanları, , Vakıf üyeleri  katıldılar.

Yesevi Dostları 238. Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Hoca Ahmed Yesevi Vakfı tarafından, Yesevi Dostlarıyla geleneksel olarak 15 günde bir yapılan kahvaltıların 238.si yapıldı. Bu kahvaltıda da kahvaltı ile sohbet arasında  5 dakika Hoca Ahmed YESEVİ’nin Divan-ı  Hikmet’lerinden seçmeler okundu. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Kutluk Kağan Sümer’in konuşmacı olduğu toplantıda ‘’Pandeminin, Rus-Ukrayna Savaşının Dünya ve Türkiye Ekonomisine Etkileri’’ konulu konferans düzenlendi.

 Kahvaltı ikramının sahibinin Uygar Oral Öztürk’ün  olduğu kahvaltılı sohbet toplantısına Yesevi dostları büyük ilgi gösterdi. 

Program sonunda Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce’nin eşi Nesrin Aslıyüce tarafından  Prof.Dr.Kutluk Kağan SÜMER’e plaket takdim edildi.

Yesevi dostların büyük ilgi gösterdiği Nevruz Bayramı kutlamaları Mustafa Özkurt’un Nevruz tarihi ve kültürümüzdeki yeri hakkında konuşması ile başladı. Ardından, Atilla Yayım tarafından Nevruz Duası yapıldı. Nevruz ateşinin yakılması, nevruz ateşinden atlama, Ergenekon’da demir dövme ve İbrahim Çetinsoy’un ikramı geleneksel yumurta tokuşturulmasıyla devam eden kutlamaların sonunda Ergün Siller’in ikramı Nevruz Pilavı davetlilere ikram edildi.

Program sonunda Dr.Ahmet Şahin’e, Mustafa Özkurt’a, İbrahim Çetinsoy’a ve Ergün Siller’e Vakıf yöneticileri Davut Haskırış, Temel Can, Mehmet Demir, Galip Köse tarafından katkıları dolayısıyla teşekkür belgesi verildi.  

Hoca Ahmed Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce “Türk âleminin Nevruz toyu kutlu olsun. Vakfımızın Nevruz kutlamasına katılan bütün Yesevi Dostlarımıza teşekkür ederiz. Bahtları şen, yolları açık olsun.” sözleriyle  iyi dileklerini sundu. 

yilmazparlar@yahoo.com