• Çar. Tem 24th, 2024

PARLAR MEDYA

HABERLER

 İş Dünyası Dergisinden Bahar Korçan’ı Anma

ByYilmaz Parlar

Ara 3, 2021

Genel yayın yönetmenliğini, EGD Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı “İş Dünyası” Aylık Ekonomi Dergisi ikinci sayısında  Türkiye’nin ünlü moda tasarımcılarından olan ve geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Bahar Korçan’ı anma etkinliğine dönüştürdü.

1 Aralık 2021 Çarşamba günü Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM)  evsahipliğinde düzenlenen etkinliğe TİM Başkanı İsmail Gülle İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılari Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz Türkiye’de İş Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak, Türkiye Gazetesi Yayın Koordinatörü Yücel Koç, Türkiye Gazetesi Ekonomi Haberleri Müdürü Canan Eraslan katıldı.

İş Dünyası Aylık Ekonomi dergisi Genel yayın yönetmeni ve EGD Ekonomi gazeteciler Derneği Başkanı Celal Toprak, yaptığı açılış konuşmasında Derginin ilk sayısı sonrası ikincisinin ön kapağında Tuncay Özilhan’ın yer aldığını, derginin bir arşiv dergisi olmasını arzu etdiklerini söyledi.

Farklı bir dergi yaptıklarını dile getiren Toprak, “Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz moda tasarımcı Bahar Korçan anısına tasarım sayfası düzenledik. Derginin ikinci sayısını Bahar Korçan’a adadık. Korçan tasarımın en önde gelen isimlerindendi, çok erken kaybettik. Tasarım katma değer demek, tasarımla tekstili birleştirebilirsek dünyada farklı bir noktaya ulaşabiliriz” açıklamalarında bulundu.

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz “Bahar Korçan’ı rahmetle anıyoruz. Tasarımın altını çizmek lazım. Tasarım olgusu hem tekstil sektöründe en az hazır giyim sektöründe olduğu kadar önemlidir. Tasarımın önemini özellikle gençlerimize ne kadar vurgularsak o kadar önemli bir iş yapmış oluruz” dedi

Mustafa Gültepe de Türkiye’de İş Dünyası dergisinin farklı bir bakış açısı göstererek bütün sektörü aydınlatacağına inandığını belirtti.

Bahar Korçan’ın birinci olmasıyla başlayan yarışma serüvenleriyle ilgili konuşan Gültepe, “Yıl 1992 ilk tasarım yarışmasında Bahar Korçan Hanım birinci oldu. Sektörde onunla birlikte bu tip yarışmalar ekol oldu. Amaç burada farklı tasarım düşüncesinde olan insanları fiziksel olarak yarıştırarak becerileriyle sektörlere yardımcı olmalarını sağlamaktır. Bahar hanım bizim ve çocukların ilham aldığı kişiydi. Sektör adına çok genç yaşta kaybettik. Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

TİM Başkanı İsmail Gülle ise yaptığı konuşmasında, “Bahar Korçan Hanımefendiyi kaybetmiş olmanın hüznünü yaşıyoruz. Tasarım kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla sektörlerimiz yarışmalara başladılar. 90’lı yılların başında hazır giyim sektörümüzün başlatmış olduğu ilk yarışmada Bahar Hanım birinci oldu ve ondan sonra düzenlenen her yarışmanın birincileri bugün marka isim oldular. Sektörün gelişmesine ve değerinin artmasına, gençlerin bu işe yönelmesine katkı verdiler” şeklinde ifade etdi.

İhracatta yeni bir Cumhuriyet rekorunu açıklamak istediklerini belirten Gülle, “90’larda ihracatımız 13-15 milyar dolarlık ihracat ekonomisi vardı bunun yüzde 40’ı tekstil ve hazır giyimdi. O dönemde ülkemiz ne verilirse onu dikip ihracat yapıyordu. O gün ülkemiz görülenin yapıldığı bir ülkeydi, bugün yaptıklarıyla görülen bir ülke haline geldi. Ülkemizin spot ışıklarının yöneldiği kurum burasıdır. Art arda 20 milyar doları aşan ihracatlar gerçekleştiriyoruz inşallah bir Cumhuriyet tarihi rekorunu da açıklamak en büyük gururumuz olacak. Beklentileri karşılıksız bırakmayacağız. Hedefimiz dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefine çok yaklaştık. Bunu gerçekleştirdikten sonra her şeyimiz daha anlamlı ve güçlü olacak” dedi.

TİM Başkanı İsmail Gülle Bahar Korçan’ın kızı Lal Korçan’ın adına Osmanbey Tekstil İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Eda Arpacı’ya plaket takdim etdi. Toplu aile fotografıyla etkinlik son buldu.

yilmazparlar@yahoo.com


Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/parlarmedya.com/httpdocs/wp-includes/comment-template.php on line 1457
4 thoughts on “ İş Dünyası Dergisinden Bahar Korçan’ı Anma”
  1. … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: parlarmedya.com/is-dunyasi-dergisinden-bahar-korcani-anma/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Here you can find 42202 additional Info on that Topic: parlarmedya.com/is-dunyasi-dergisinden-bahar-korcani-anma/ […]

Bir cevap yazın