• Paz. Eyl 25th, 2022

Global Kapsayıcı Turizm Üssü

ByYilmaz Parlar

Şub 27, 2022

Engelli Turizmi Neden Önemli ?

Engellilerin Erişilebilir Turizmi

Turizmde önemli bir potansiyel, ancak gelir kaynağından önce diğer faktörlere bakalım. 

Erişilebilirlik, dünyanın her yerinde merkezi bir unsurdur. Ayrıca, sorumlu ve sürdürülebilir sosyal kalkınma ile ilgilidir. Bir ülkenin turizm gelişimi için bir insan hakları zorunluluğu ve istisnai bir iş fırsatıdır. 


Daha önce yükseltilmiş bağlam analiz edilirse, engelliler için turizm sadece bu insanlara fayda sağlamakla kalmıyor, ayrıca, tüm topluma fayda sağlıyor.

Engelli turizminin gelişmeye devam etmesinin garantisi, turizm hizmetlerinin ihtiyaca göre evrensel bir tasarım benimsemesidir. Erişilebilirlik aynı zamanda dünyanın yaşlanan nüfusunun haklarını gerçekleştirmenin önemli bir yönüdür. Yaşlandıkça, kalıcı veya geçici sakatlık olasılığımız artar . Bu nedenle, erişilebilirliğe odaklanmak, toplumun büyümesine yaşlılığa kadar tam olarak katılabilmemizi sağlayabilir. Ek olarak, erişilebilirlik hamile kadınlara ve geçici olarak hareketsiz bırakılmış kişilere de fayda sağlar.

Erişilebilir Turizm

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, dünya nüfusunun %15’i (1 milyar insan) bir çeşit engelli yaşıyor. Herkesin turizm tesislerine, ürünlerine ve hizmetlerine erişilebilirliği, sorumlu ve sürdürülebilir turizm politikasının merkezi bir parçası olmalıdır. Erişilebilirlik sadece insan hakları ile ilgili değildir. Destinasyonlar ve şirketler için tüm ziyaretçileri kucaklamak ve gelirlerini artırmak için bir iş fırsatıdır.

Global Kapsayıcı Turizm Üssü

5 engel grubu adına ve yararına kurulmuş uluslararası üye ağına sahip uluslararası bir kuruluş olan GEV Global Engelliler Vakfı ve UMT Seyahat Turizm Tic. Ltd.Şti düzenledikleri Basın toplantısında Global Kapsayıcı Turizm mutabakatına imza atdılar.

GEV Global Engelliler Vakfı Kurucu Başkan Necdet Öztürk ve UMT Seyahat Turizm Tic. Ltd.Şti Firma Sahibi Ümit Besiri tarafından gerçekleştirilen imza tören sonrasında yapılan bilgilendirmede; GEV Global Engelliler Vakfı & UMT Sağlık Turizm, bir dizi eylem yoluyla turizmde erişilebilirliği artırmaya ve Global Kapsayıcı Turizmi geliştirmeye, kararlı olduklarını açıkladılar. 

Kapsayıcı Turizm ile 650 Milyon geceleme ile sağlık kurum ve kuruluşlarına, turizm hizmeti veren kuruluşlara, ulaşım ve iletişim hizmeti veren kuruluşlara ve tüm ürün ve hizmet servisi veren kuruluşlara yeni, büyük ve sürekli memnuniyet ve kazanç sağlayacaklarını aktardılar.

Kurucu Başkan Necdet Öztürk, GEV Global Engelliler Vakfı’nın; BM Engelli Hakları Sözleşmesi, T.C. 5378 Engelliler Kanunu ve Vakfı Resmi Senedi usul ve esasları kapsamında, Engelliliğin Önlenmesi (Toplumsal Farkındalık), Engellerin Kaldırılması (GEV571 Yapı ve Çevre Standartları), Engellilerin Topluma Kazandırılması şeklinde 3 ana hedefi olduğunu söyledi.

Kapsayıcı Turzim “Seyahat Hakkı”

Necdet Öztürk, “Kapsayıcı turizm, herkesin turizm deneyimlerinden zevk almasını kolaylaştırmakla ilgilidir. Turizmi daha erişilebilir kılmak sadece sosyal bir sorumluluk değildir, aynı zamanda Dünya’da turizmin rekabet gücünü artırabileceğinden erişilebilirliği geliştirmek için zorlayıcı bir iş gerekçesi de vardır.” dedi

Tic. Ltd.Şti Firma Sahibi Ümit Besiri Global Kapsayıcı Turizm Kapsamında Sağlık Turizm, Engelli Turizmi, Medikal Turizmi, Termal Turizmi gibi turizm türevlerini dahil edecekleri bilgileri paylaştı.

İletişim Direktörü Betül Çolpan Kuru’dan aldığımız bilgilerle birlikde 

GEV & UMT GITH Ortak Çalışma Ekibi olarak ; GEV Global Kapsayıcı Turizm Direktörü Ceyhun Kostak, GEV Sağlık Turizmi Koordinatörü  Doç. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan,

GEV Yönetim Kurulu Üyesi & Standartlar Direktörü Mim. Zuhal H. Kutalmış,

GEV Proje Geliştirme Mim.Tülay Arıcı, GEV Global Kapsayıcı Turizm Komisyon ÜyesiOya Demirel,GEV Global Kapsayıcı Turizm Komisyon Üyesi Psikolog Betül Çolpan Kuru, GEV Global Kapsayıcı Turizm Komisyon Üyesi Opr. Dr. Haluk Özsaraç, GEV Global Kapsayıcı Turizm Komisyon Üyesi Metin Parça, GEV & UMT Kurumsal Koordinasyon Sorumlusu Mustafa Pehlivan, GEV Global Kapsayıcı Turizm Komisyon Üyesi10. Volkan Baki, GEV Global Kapsayıcı Turizm Komisyon Üyesi Ayla Çağlar Olgun, UMT Sağlık Uzmanı Şule Toklu, UMT Genel Müdür Yardımcısı

Gürman Gilan, UMT Avrupa Bölge Sorumlusu Seden Kantarlı Aslan, 

UMT Proje Müdürü Salar Rahimi, UMT Ortadoğu Bölge Müdürü

Perihan Aydemir , Umt Avukat Çiğdem Bozdemir gibi isimleri açıkladı.

Dünya sağlık Örgütü, Engelli kuruluşları ve sivil Toplum Kuruluşlarından , Yeni sağlık ve sıhhi protokollere uyum sağlamalarına yardımcı olmak için turizm değer zincirindeki farklı paydaşlara yönelik bir dizi temel tavsiye geliştirdi. Bunlardan Konaklama ve Yolcu taşımacılığında bazı maddeler Şöyle; 

Toplu Taşıma

Engelli müşterileri yeni kurallar hakkında gerektiği gibi bilgilendirebilmek için çalışanlara beceri kazandırmak.

Kimsenin güvenliğini tehlikeye atmadan engelliler, yaşlılar, hamile kadınlar ve diğerleri için ayrılmış/öncelikli erişim koltukları bulundurun.

Engelli yolcular/erişim gereksinimleri için havaalanlarında/istasyonlarda yeni protokoller ayarlayın. İnsan teması potansiyeli olan tüm alanların rutin sanitasyon ve dezenfeksiyonunu sağlayın.

Ulaşım tesislerine erişime yardım sağlamak için kullanılan hareketlilik ekipmanını düzenli olarak dezenfekte edin.

Risklere ve engellere maruz kalmayı azaltmak için müşterilere mümkünse doğrudan seyahat satın almalarını tavsiye edin.

Konaklama, Bar – Restoranlar

 Ön büroları tamamen erişilebilir hale getirin; tüm kullanıcıların rahat ve normal bir şekilde check-in yapabilmesi için tezgah yüksekliklerini, seperatörlerin konumlarını, tabelaları ayarlayın, manyetik döngüler kurun, misafir koltukları sağlayın.

Erişilebilir web sayfaları/Uygulamalar, anahtar kart sistemleri, QR kodlu hizmet katalogları/menüleri ve temassız el kurutma makineleri aracılığıyla otomatik check-in/out işlemlerini başlatın.

Tüm kullanıcıların güvenli bir şekilde hareket edebilmeleri için servis masaları arasında fiziksel mesafeler sağlayın.

Kaldırım ve patikaları, engelliler ve diğer tüm vatandaşlar tarafından kullanılmasına izin vermeyecek ölçüde bar ve restoran mobilyalarıyla kapatmaktan kaçının.

Erişilebilir tuvaletlerin kullanımını ihtiyacı olanlar ile sınırlandırın ve her kullanımdan sonra dezenfekte edin.

Mühürlü çatal bıçak takımlarının ve/veya tek kullanımlık ekipmanların engelli ve yaşlı müşteriler tarafından bireysel kullanımını garanti etmek; personel, istenirse yardım sağlayabilir.

Güvenlik konusunda engelli müşterilere sorunsuz bir hizmet deneyimi sağlamak için personeli eğitin.

Tüm müşteri hizmetleri alanlarının, ekipmanlarının ve yüzeylerin düzenli olarak derinlemesine temizlenmesini sağlayın. 

Turizm Yerindeki Aktiviteler

Müzelerdeki engelli ziyaretçiler için protokolleri uyarlayın, çünkü her şeye tek başına uyan katı sıraya alma, taşıma kapasitesi talimatları ve güvenlik sistemleri tüm ziyaretçiler için iyi çalışmaz.

Anıtlar, sinemalar, tiyatrolar ve konser salonlarında yeni taşıma kapasitesi kurallarına karar verirken engelli ziyaretçiler için ayrılan koltuk oranlarına dikkat edin.

Doğal ortamlarda erişilebilirlik özelliklerini “kapatmaktan” kaçının ve herkes için güvenliği sağlayın.

Eğlence parkları, spor ve fitness tesislerinde olası riskleri göz önünde bulundurun ve sık sık kullanılan ekipmanlar için sıhhi talimatları izleyin.

Yüzme havuzlarındaki/plajlardaki erişilebilirlik ekipmanlarını çalışır durumda ve uygun şekilde dezenfekte edilmiş halde tutun.

Seyahat rehberlerinin seyahat programlarını/rotalarını uyarlamasını sağlayın ve ekipman kullanırken engelli ve yaşlıların grup boyutlarını ve güvenliğini göz önünde bulundurarak bilgi sağlayın.

yilmazparlar@yahoo.com

Global Kapsayıcı Turizm Üssü


Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/parlarmedya.com/httpdocs/wp-includes/comment-template.php on line 1457
71 thoughts on “Global Kapsayıcı Turizm Üssü”
 1. Factor effectively taken!! college application essay titles [url=https://essaypromaster.com/#]argumentative essay[/url] paper help

 2. However, many manufacturer coupons and rebates are limited to a specific timeframe or dollar amount, and some have strict eligibility requirements best place to buy generic cialis online To prevent unwanted behavior such as impotence if you are using a different medication, it is also recommended that you wait a few days before starting any medication with another brand or brand and type of combination drug

 3. Helpful write ups. Many thanks! how to write application essay [url=https://essaypromaster.com/#]doctoral dissertation[/url] couseworks

 4. Amazing write ups. Thank you.
  amazing college essay [url=https://theessayswriters.com]college essay[/url] writing editing services

 5. Wonderful facts. Appreciate it!
  pharmacy technician classes online free [url=https://canadadrugspower.com]canadadrugstore365[/url] doctor prescription

 6. You explained this very well.
  professional essay writers for hire [url=https://freshappshere.com]boston college essay[/url] best dissertation writing services

 7. Terrific content. Kudos.
  buy medication without an rx [url=https://canadapharmacyspace.com]canadian pharmacy king[/url] canadian mail order pharmacies

 8. You suggested it wonderfully!
  writing essays custom [url=https://service-essay.com]https://service-essay.com/[/url] i need help writing a personal statement

 9. Regards! Plenty of postings.
  online custom essay writing service [url=https://freshapps.space]https://freshapps.space/[/url] cheap dissertation writing services

 10. Effectively expressed truly. .
  essay writers for hire [url=https://theessayswriters.com]https://theessayswriters.com/[/url] essay websites

 11. Nicely put. Thanks a lot!
  canadian pharmacies top best [url=https://canadianpharmacylist.com]national pharmacies[/url] canadian pharmacy uk delivery

 12. Thanks, I like it!
  essay writing service scams [url=https://englishessayhelp.com]essay writing services[/url] websites for essays in english

 13. You definitely made your point!
  custom essay help [url=https://altertraff.com]https://altertraff.com/[/url] creative writing services

 14. Awesome forum posts, Many thanks!
  best canadian mail order pharmacies [url=https://canadapharmacies-24h.com]buy viagra pharmacy 100mg[/url] non prescription online pharmacy reviews

 15. You’ve made your point!
  college reflective essay [url=https://flowleadsua.com]essay writing service[/url] college essay writing service reviews

 16. Tips very well utilized.!
  how to write english essay [url=https://freshapps.space]what are college essays about[/url] best custom essay writing service

 17. You actually stated that perfectly!
  pharmacy online [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]canada drugs[/url] drug prices comparison

 18. You said this well.
  how to write essays for college applications [url=https://essaywriting4you.com]college essay[/url] custom writing services

 19. Appreciate it! Lots of data!
  canadian prescriptions online [url=https://canadadrugspower.com]no prescription pharmacy[/url] canadian pharmacy king

 20. You said it very well.!
  community service essay [url=https://agbsl.pro]https://agbsl.pro/[/url] writing dissertation service

 21. You have made your position extremely nicely.!
  all college application essays [url=https://theessayswriters.com]https://theessayswriters.com/[/url] write my book report for me

 22. Nicely put, Appreciate it!
  help my essay [url=https://essayssolution.com]how to write essay introduction[/url] web content writers

 23. Regards. Great stuff.
  canada pharmaceuticals [url=https://canadianpharmacies-24h.com]cheap prescription drugs online[/url] online pharmacies uk

 24. Nicely put, With thanks.
  buy a college essay [url=https://essayssolution.com]how to write a critique essay[/url] uc personal statement writing service

 25. Thanks! Loads of information!
  how to write expository essay [url=https://dissertationwritingtops.com]write my essay[/url] writing helper

 26. Wonderful knowledge. Thanks!
  canada pharmacy online reviews [url=https://canadapharmacyspace.com]top rated online canadian pharmacies[/url] canadian rx pharmacy online

 27. Awesome facts, Appreciate it!
  colleges that require supplemental essays [url=https://agbsl.pro]https://agbsl.pro/[/url] dissertation writing services

 28. Terrific facts, Thanks a lot.
  the help essay prompts [url=https://flowleadsua.com]https://flowleadsua.com/[/url] help me write a report

 29. Regards. Loads of tips.
  best online pharmacy stores [url=https://canadianpharmacylist.com]best online canadian pharcharmy[/url] online discount pharmacy

 30. Seriously lots of superb material.
  college essay personal statement [url=https://theessayswriters.com]https://theessayswriters.com/[/url] custom article writing service

 31. Many thanks! A lot of tips.
  all college essays [url=https://ouressays.com]essay rewriter[/url] personal statement writing service london

 32. Superb material. With thanks.
  cialis online pharmacy [url=https://online-pharmacy-inc.com]ed meds online[/url] drugs from canada with prescription

 33. Wonderful posts, Kudos!
  how to write an essay for college scholarships [url=https://quality-essays.com]essay writer[/url] website essay

 34. Many thanks. Plenty of tips!
  essay writer reviews [url=https://quality-essays.com]essay writing service[/url] writing services company

Bir cevap yazın