• Per. May 23rd, 2024

Azerbaycan Turizm Ofisi

ByYilmaz Parlar

May 28, 2022

Azerbaycan Turizm Ofisi 9.Ace of M.I.C.E. Exhibition fuarda-

Azerbaycan Turizm Ofisi ve Azerbaycan Kongreler Bürosu 25-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Ace of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines fuarında 12 yerel paydaş ile birlikte Azerbaycan’ın kongre, toplantı ve etkinlik sektöründeki potansiyelini temsil etdi. 

Azerbaycan Turizm Ofisinin Başkan yardımcısı Bahruz Asgarov: “ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines fuarı, bizim için kongre, toplantı ve etkinlik sektöründe Türkiyeli paydaşlarımızla yeni işbirliği fırsatlarını keşfetmek açısından büyük önem taşıyor. Azerbaycan Kongreler Bürosu ve yerel taraftaşlarla birlikte ülkenin turizm ve etkinlik sektörlerindeki yenilikleri paylaştık.

Stratejik konumu, modern altyapısı ve üst düzey mekanları ile MICE sektörü için birçok hizmetlerin bulunduğu Azerbaycan pandemi sonrasında farklı etkinliklerin organize edilmesine tüm gücüyle hazır. 

Şöyle ki, Bakü Expo Merkezi, Kafkasya’nın en büyük kongre merkezi olan Bakü Kongre Merkezi, Haydar Aliyev Kültür Merkezi ve daha birçok dünya çapında mekanların yanı sıra lüks otel zincirlerinden her bütçeye uygun butik otellere kadar geniş yelpazede hizmetler sunmakta.  Özellikle, 2021 yılında Courtyard by Marriott Baku ve Intercontinental Baku gibi otellerin açılması, 2022 yılında ise Ritz-Carlton, Hotel Indigo, Wyndham Garden and IBIS Baku-3-star hotellerinin açılışının planları olduğu dönemde Azerbaycan önümüzdeki yıllarda büyük etkinliklere ev sahipliyi yapmaya hazırlanıyor. 

Bu etkinlikler arasında 2023 yılında 6 binden fazla kişiyi bir araya getirecek 74. Uluslararası Uzay Bilimleri Kongresi, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun 99. Uluslararası Oturumu, Avrupa Kraniyomaksillofasiyal Cerrahi Derneği’nin Bölgesel Kongresi, 2024 yılında ise Üniversite Akademisyenleri Liderlik Sempozyumu var.

5-8 Mayıs tarihlerinde ise Azerbaycan Cumhuriyyeti Devlet Turizm Kurulu ve Haydar Aliyev Vakfı tarafından düzenlen ilk Uluslararası Gastronomi Festivali’ne ev sahipliyi yapan ve Azerbaycan’ın kültürel ve medeniyyet başkenti diye nitelendirilen Şuşa’da Türkiye dahil olmak üzere, Dünyanın birçok ülkesinden konuklar ağırlandı. 

Karabağ bölgesinde  dostluk ve çok kültürlülüğün teşvik edildiği bu tür etkinliklerin yanı sıra restorasyon ve farklı turizm deneyimlerinin hazırlanması için planlama işleri de tam hızla devam etmekte.  

İstatistiklere göre, Türk vatandaşların Azerbaycan’a olan merakı da büyümekte. Şöyle ki, geçtiğimiz yıl Türkiye, 197 binden fazla turist ile Azerbaycan’a en çok turistin seyahat ettiği ülkeler sırasında ikinci yer aldı. 2022 yılıında ise Türkiye’den Azerbaycan’a seyahat edenlerin sayı 83 bini geçmiş bulunmakta.

Azerbaycan, Türkiye dahil 101 ülkeye hava yolu ile sınırlarını açmış bulunmakta. Türkiye vatandaşları, sadece kimlik kartları ile Azerbaycan’a seyahat edebilirler. Bunun için 18 yaşın üzerindeki yolcuların aşı belgelerini ibraz etmeleri yeterli. 

Azerbaycan Turizm Ofisi 

Azerbaycan Turizm Ofisi Azerbaycan Cumhuriyyeti Devlet Turizm Kurulunun bünyesinde tesis olunmuş ulusal tanıtım kurumudur. 

Ana hedefleri, Azerbaycan’ın turizm endüstrisinin büyümesini desteklemek ve ziyaretçileri ülkenin zengin kültürel teklifini keşfetmeye ve eski çağlardan kalma mirasını deneyimlemeye teşvik etmektir.

yilmazparlar@yahoo.com

Azerbaycan Turizm Ofisi

Azerbaycan Kongreler Bürosu


Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/parlarmedya.com/httpdocs/wp-includes/comment-template.php on line 1457
9 thoughts on “Azerbaycan Turizm Ofisi”
  1. … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: parlarmedya.com/azerbaycan-turizm-ofisi/ […]

Bir cevap yazın