• Per. Nis 25th, 2024

Şeffaflık Ödülleri

ByYilmaz Parlar

Ara 14, 2021

Yönetim Kurul Başkanlığını Av Selçuk Argun’ın yaptığı “Uluslararası Şeffaflık Derneği” tarafından 7.ncisi düzenlenen “Şeffaflık Ödülleri”ne layık olan, Kurumsal kategoride Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Medya Kategorisinde Timur Soykan, Sivil Girişim kategorisinde Faruk Çebi, Dedeman Hotelde gerçekleşen 3 panel sonrası ödüllerini aldılar.


9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü kapsamında düzenlenen ödül töreninin ilk paneli; Av. Olgu Kama moderatörlüğünde, Av. Selçuk Argun, Pelin Cengiz,  Av. Nurhilal Gündüz , Av. Ecem Çelebi’nin katılımlarıyla “İklim değişikliği ve Yolsuzluk” konusunda yeşil alanların çöle dönüştürülen maden ocakları, suları kirleten atıklar, hava kirliği, karbon salınımları ve tüm boyutlarıyla acı tablo gözler önüne serildi.

Kayıt dışı Ekonomi ve Yasa dışı Ticaret” Konulu panelin moderatörüğünü Doç. Dr Didem Soyaltın üstlendi, panelistler Prof. Dr. Uğur Emek, Prof Dr. Ceyhun Elgin, Gazeteci Timur Soykan’dı. Ekonomiye zarar veren ticaret, vergi kaçagı, en inceliklerine kadar aktarıldı.

Şeffaflık Derneği’nin Kurucusu ve Önceki Dönem Başkanı Av Oya Özarslan moderatürlüğünde  “Pandora Belgeleri” panelinde Murat Ağırel, Prof. Dr. Leyla Ateş, Ozan Bingöl panelistler tarafından; Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) paylaştığı ve 117 ülkeden 600’den fazla gazetecinin incelediği yaklaşık 12 milyon belgeden oluşan Pandora Belgeleri, off-shore şirketler konuşuldu.

Şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik gibi ilkelerinin yaygınlaştırılması için, bireysel ya da kurumsal eylem ve girişimleri desteklemek amacıyla verilen ödülleri, Kurumsal kategorideki ödülü, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a ve Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu’na Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin Kurucusu ve Önceki Dönem Başkanı Oya Özarslan takdim etti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,”Bizim kamuoyunda çıkartmaya çalıştığımız, kent üzerinden yapılan yolsuzluklardır. Çünkü siz imar yolsuzluğunda, 1 koyuyorsunuz 32 alıyorsunuz. Biz bunun çok fazlasını yaşıyoruz. Uluslararası Şeffaflık Derneği’ne çok teşekkür ediyoruz. Bizi böyle teşvik ettiniz, bu daha çok çalışacağız anlamına geliyor. Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz”dedi

Tezcan Karakuş Candan TOGO ikiz kulelerinde küçük bir imar değişikliğiyle 120 bin metrekarelik bir inşaat alanı veriliyor. Bunları kamuoyuyla paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz Atatürk Orman Çiftliği’nde kaçak sarayın maliyetini sorduğumuzda bize ‘ticari sır’ dediler. Burası en önemli temsil mekanıdır, ticari sır olamaz. Bu süreç Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gitti. AİHM, ‘Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu sizin göreviniz değil, siz bunu sorgulayamazsınız’ dedi. Vergilerimizle yapılmış olan kamusal yapının tahmini maliyet hesabını yapan bir meslek disiplini olarak ticari sır denilen noktada, AİHM de bu işin şeffaflığını ortadan kaldıran bir sürece imza attı. Dolayısıyla Uluslararası Şeffaflık Derneği’ne çok teşekkür ediyoruz. Bizi böyle teşvik ettiniz, bu daha çok çalışacağız anlamına geliyor. Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz” dedi.

Medya dalında ödülünü alan Gazeteci Timur Soykan hakkında : “Türkiye’nin mafya-siyaset-devlet üçgeni hakkında cesurca çalışmalar yürüten ve gittikçe zorlaşan araştırmacı gazetecilik mesleğini sürdüren nadir kişilerden olan Soykan, yolsuzluk, organize suç örgütleri ve kaçaklık gibi alanlarda kamuoyunu aydınlatmaya devam etmektedir.”denildi.

Yurttaş-sivil girişim kategorisinde ödül alan bürokrat Faruk Çebi için, “Faruk Çebi, kendini doğanın korunmasına adamış, bu savunusunda yeri geldiğinde saldırıya uğramış bir bürokrat. Kamu yararına çalışması gereken bürokratların hangi çıkar grupları tarafından “Bürokrant’a” dönüştürüldüklerini kitabında bizlerle paylaşmış. Kıymetli çalışmalarından dolayı Sayın Çebi, Yurttaş-Sivil girişim kategorisinde ödüle değer görüldü”  açıklanması yapıldı.

Ödül töreni sonrası katılımcılara resepsiyon verildi

yilmazparlar@yahoo.com

İklim değişikliği ve Yolsuzluk

Pandora Belgeleri

Kayıt Dışı Ekonomi ve Yasa Dışı Ticaret


Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/parlarmedya.com/httpdocs/wp-includes/comment-template.php on line 1457
10 thoughts on “Şeffaflık Ödülleri”
  1. … [Trackback]

    […] Read More on to that Topic: parlarmedya.com/seffaflik-dernegi-odulleri/ […]

Bir cevap yazın