• Per. Haz 20th, 2024

PARLAR MEDYA

HABERLER

Save Soil-Toprağı Kurtar

ByYilmaz Parlar

Nis 26, 2022


Toprak,  Dünyamızın derisi olarak söylenir. Canlı malzeme tabakası, kökleri, suyu ve besin maddelerinin yanı sıra sayısız organizma ve organik maddeyi de barındırır. Sahip olduğu biyolojik çeşitliliği çok fazladır. Ancak toprak sağlıksız, dengesiz veya kirli hale gelirse yaşam döngüsü durur

100 günde 30.000 km, 27 ülke: 64 yaşındaki Sadhguru’nun ‘Toprağı Kurtar’ misyonu için motosiklet yolculuğu… 

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünyamız toprağının 1/ 3’ünün  bozulduğunu, Dünya Kaynakları Enstitüsü raporu, küresel gıda talebinin 2050 yılına kadar yüzde 50 kadar artacağını gösteriyor.

Bu bağlamda, Dünyamızın çölleşen toprakları hakkında farkındalık yaratmak için Avrupa’dan Hindistan’a Sadhguru’nun uzun akıl almaz yolculuğu.

Hindistan’ın popüler ruhani liderlerinden olan Sadhguru veya Jaggi Vasudev, İngiltere’den Hindistan’a giderken, Avrupa ve Orta Doğu’daki ‘Toprağı Koru’ farkındalık kampanyasının bir parçası olarak İstanbul Etkinliği, Hindistan İstanbul Konsolosluk tarafından düzenlendi. Haliç Kongre merkezindeki etkinliğe, Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary’de katıldı.

Toprak, bitki büyümesi, hayvan yaşamı ve milyonlarca mikroorganizma için gerekli besinleri sağlar. Toprak koruma, bir dizi uygulama ve teknikle toprakları sağlıklı tutmaya odaklanır. Toprağı korumaya kendini adamış kişiler, toprağın verimli ve üretken olmasını sağlamaya ve onu erozyon ve bozulmadan korumaya yardımcı olur.

Tüm iklimlerdeki topraklar, küresel karbon döngüsü için gereklidir.  Dengeli bir iklim döngüsünün sürdürülmesi Bitkilerin, ağaçların ve hayvanların gelişebileceği sağlıklı ekosistemler sağlamak, sürdürülebilir tarım uygulamaları ile sağlıklı tarımsal verimin sağlanması esasına dayanan mesajları veren Sadhguru İstanbul’da da yoğun ilgi gördü…

Hindistan İstanbul Konsolosluk tarafından düzenlenen Save Soil-Toprağı Kurtar İstanbul Etkinliğine, Tümata Müzik Grubu mini konser ve oyunlarla renk katdı.

Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary

Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary yaptığı açılış konuşmasında eylem hakkında “Birkaç yüzyıl önce hayal edildi. Bunlar bizim için, çocuklarımız ve gelecek nesillerimiz için önemi çok büyük.” küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi konulara dikkat çekmek amacıyla uluslararası çapta çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir gün olan  22 Nisan Dünya Günü nedeniyle “ Dünya günü dündü. Dünya Günü. Çevresel açıdan sürdürülebilir davranışla gezegenimizin korunmasını teşvik etmek. Yani bugün. Benim fikrimce en güncel. Şimdi sadhguru’yu davet etmek istiyorum.” Dedi ve Save Soil-Torağı Kurtar posterleri ile mesaj verdiler

Sadhguru yaptığı uzun manidar etkiyeci konuşmasından özetle bazı paragraflar;

“Sen  bir insansın çünkü nasıl olacağına karar verebilecek tek kişi sensin. Nasıl olacağınızı biliyorsanız, etrafımızda olup bitenlerden bağımsız olarak. Harika sevgi dolu mutlu olur muydunuz?. Seçiminiz olsaydı, kendinize hoşluğu mu yoksa tatsızlığı mı seçerdiniz? Bazen komşunuz için ne istediğiniz tartışılır olabilir ama. Yani çok basit bir şey, çünkü şu anda kendi doğanız tarafından hoş hissediyorsanız, bunu neden söylüyorum? Tüm bu yıkım, insan mutluluğunun peşindeki şeytani bir tasarım yüzünden değil, insan mutluluğunun peşinde mi oldu? Bu bir patates çiftçisinin durumudur. Elma için kazmayı biliyorsun. Mutluluk istiyorsan içe dönmelisin, değil mi? Rahatlık ve rahatlık istiyorsunuz.”

“Hoşluk dediğimizde bakın. Bunun gibi. Vücut hoş hale gelirse buna sağlık diyoruz. Çok hoş olursa, buna zevk deriz. Adam hoşlanırsa buna barış deriz. Çok hoş olursa, buna neşe deriz. Duygularımız hoşa giderse buna aşk deriz. Çok hoş olursa, ona şefkat deriz. Yaşam enerjilerimiz keyifli hale gelirse, buna mutluluk deriz.”

“Yoga merkezine gelin. Sana güzel dağların yanında yaşaman için güzel bir yer vereceğim. Sana yaşamak için güzel bir yer, yemek için güzel bir yemek vereceğim. Hiçbir şey yapmak zorunda değilsin. Sadece neşeli olmalısın, hepsi bu. Bir şekilde rastgele çekler yapacağım. Seni mutsuz bulursam. Ben mutsuzluğu beslemeye inanmıyorum. Her zaman neşeliysen seni beslemeyi bırakırız, hayatın boyunca seninle ben ilgilenirim. Hayatın için endişelenmene gerek yok. Koca yok, eş yok, kaynana yok, patron yok, hiçbir şey yok. Sadece neşe içinde yaşıyorsun.” 

“100 yıldır bir şey çalışmıyorsa durup bakmanın zamanı geldi. değil mi? Biz ne yapıyoruz? Çünkü toprağa verilen zararların çoğu son 100 yılda meydana geldi. 10.000 yıldır vermediğimiz hasar. Örneğin, güney Hindistan’da 12.000 yılı aşkın bir tarım tarihi var, aynı toprakları oluşturuyoruz ama onu zengin ve harika tuttuk. 40 ila 45 yıl içinde. Neredeyse çöle çevirdik. Bunun nedeni, elimizde bir sürü işaret var ve hiçbir anlamı yok. Evet. Bilimin sadece onu nasıl kullandığımızın bir keşfi olduğunu görüyoruz. Onu kullanmak için akla ihtiyacımız var, değil mi? Şu anda en son bilimin çoğu sadece askeri donanıma giriyor, değil mi?” 

“ Yani ne kadar bilimsel olursak, birbirimizi öldürmenin o kadar etkili yollarını bulacağız. Ne kadar tatlıyız? Merhaba. buluyoruz değil mi? İnsanlar, pencerenizden girip 2 mil yükseklikten evinize inebilen akıllı bir bombaları olduğunun reklamını yapıyor. Söylüyorum. Bu, gitgide daha fazla insanı öldürmek için daha fazla şey üretmek için zekanı kullanmaya devam ettiğin en aptalca şey değil mi?” 

Save Soil için acilen ortak eyleme duyulan ihtiyacı vurgulayan Sadhguru’nun, odak noktası, ülkelerin ekilebilir topraktaki organik içeriği artırmaya yönelik ulusal politikalar oluşturmasını sağlamaktır.

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’ne (UNCCD) göre, 2050 yılına kadar dünya toprağının yüzde 90’ından fazlası bozulabilir ve bu da gıda ve su kıtlığı, kuraklık ve kıtlıklar, olumsuz iklim değişiklikleri, toplu göçler ve benzeri görülmemiş oranlar dahil olmak üzere dünya çapında felaket krizlerine yol açabilir. türlerin neslinin tükenmesi.

Bu ‘toprak neslinin tükenmesi’ şu anda insanlık için en büyük tehdittir, çünkü gezegenimiz hızlı toprak bozulması nedeniyle besin yetiştirme yeteneğini kaybediyor.

Sadhguru Kimdir; Jagadish “Jaggi” Vasudev, Hintli bir yoga gurusu ve maneviyatın savunucusudur. 1982’den beri güney Hindistan’da yoga öğretiyor. 1992’de Coimbatore yakınlarında eğitim faaliyetleri yürüten bir aşram ve yoga merkezi işleten Isha Vakfı’nı kurdu

yilmazparlar@yahoo.com

Save Soil-Toprağı Kurtar


Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/parlarmedya.com/httpdocs/wp-includes/comment-template.php on line 1457
2 thoughts on “Save Soil-Toprağı Kurtar”

Bir cevap yazın