• Per. May 23rd, 2024

 İTO Başkanı, Ekonomide Reformlar Güç Kazandıracak

ByYilmaz Parlar

Nis 19, 2024

İTO Nisan 2024 meclis Toplantısı

 İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç: Ekonomide Reformlar Güç Kazandıracak


İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisine taze güç katacak yapısal reformlara vurgu yaparak, ekonomik programın başarısı için yapısal değişikliklerin önemini vurguladı. Ayrıca, siyasetin ve özel sektörün önünü görmesi gerektiğini belirterek, hükümetin ekonomik programını kararlılıkla uygulamasını istedi. Kamunun harcama tasarrufuna da dikkat çeken Avdagiç, Türkiye’nin İsrail’e karşı yürürlüğe koyduğu ihracat kısıtlamasını destekledi.

Yapılacak yapısal reformlar ekonomimize güç katacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye’nin ekonomik iyileşmesi için dört önemli yapısal reform önerisini dile getirdi.

Avdagiç, ekonomik programın başarısını ve kalıcı düşük enflasyon hedefini gerçekleştirmek için vergileme, sanayinin rekabetçi dönüşümü, üretken finansman sistemi ve yatırım ortamının güçlendirilmesi gibi yapısal reformların aciliyetine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz Mart ayındaki yerel seçimlerin ardından siyasetin netleştiğini belirten Avdagiç, özel sektörün de geleceğe yönelik stratejik adımlarını net bir şekilde belirlemesi gerektiğini vurguladı. Özel sektörün, siyasetin önünde olmaması durumunda adım atamayacağını ifade etti.

Kamunun harcama disiplinine ve tasarruf politikalarına da dikkat çeken Avdagiç, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bütçe disiplininden taviz verilmeyeceği ve ek bütçe kullanılmayacağı yönündeki açıklamalarını önemsediklerini belirtti. Toplumun tüm kesimlerinden fedakarlık beklenirken, kamunun bu süreçten muaf tutulamayacağını vurguladı.

Ayrıca, İsrail’in Gazze’deki insanlık dışı uygulamalarına karşı Türkiye’nin aldığı kısıtlayıcı önlemleri desteklediğini belirten Avdagiç, insanlığın ticaretin ötesinde bir önceliği olduğunu ifade etti. Türkiye’nin bu tutumunun kalıcı bir ateşkes ve insani yardımların sürekli hale gelmesi için diğer ülkeleri de harekete geçirmesi gerektiğini dile getirdi.

Meclis üyeleri kendi komiteleri ile ilgili konuları aktardı. Başkan Şekib Avdagiç, üyelerin isteklerini değerlendirdi.

yilmazparlar@yahoo.com