• Per. May 23rd, 2024

Eyüpsultan Belediyesi’nin Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Açılışı

ByYilmaz Parlar

Eyl 22, 2021

Şampiyon Yüzücülerle Havuz açılışı

Eyüpsultan Beledhttps://parlarmedya.com/eyupsultan-belediyesinin-yari-olimpik-yuzme-havuzu-acilisi/iyesi’nin Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Ülkemize uluslararası müsabakalarda madalyalar kazandırmış şampiyon yüzücülerin de katılımıyla, 22 Eylül Çarşamba günü Topcular İncecik Sokakda açıldı. 

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz  Köken havuz tesislerin yapımına devam edeceğini bildirdi.  

Milli Yüzücü Kızlarımız Duygu Özdemir, Damla Pınar Özdemir ve Beytullah Eroğlu’nun , yüzme sporu ve havuzun önemi hakkında konuşmaları harikaydı.

Gerçekdende Yüzme, eğlenceli olmasının yanı sıra formda kalmanın harika bir yoludur. Yüzme, ömür boyu devam edebileceğiniz ,birçok fiziksel ve zihinsel sağlık yararı olan sağlıklı bir aktivitedir.

Ülkemiz sularla çevrilidir ve yüzmek en büyük tutkularımızdan biridir. Yüzme, her yaştan insan için harika bir eğlence aktivitesidir. 

Rekreasyonel yüzme size düşük etkili bir antrenman sağlayabilir ve rahatlamak ve iyi hissetmek için iyi bir yoldur. Yüzmeyi seven bazı kişiler bunu rekabetçi bir seviyeye taşımak ister. Bu, güçlü bir antrenmanın sağlık yararlarının yanı sıra rekabetin eğlence ve heyecanını da sağlayabilir..

Yüzmenin sağlığa faydaları

Yüzme harika bir egzersizdir çünkü tüm vücudunuzu suyun direncine karşı hareket ettirmeniz gerekir.

Yüzme çok yönlü iyi bir aktivitedir çünkü: kalp atış hızınızı yüksek tutar ancak vücudunuzdaki darbe stresinin bir kısmını alır, Dayanıklılık, kas gücü ve kardiyovasküler uygunluk oluşturur.

Sağlıklı kilo verme , sağlıklı kalp ve akciğerleri korumanıza yardımcı olur. Kasları besler ve güç oluşturur. Yüzme sırasında neredeyse tüm kaslarınız kullanıldığı için tüm vücut egzersizi sağlar. Koordinasyonu, dengeyi ve duruşu geliştirmek esnekliği geliştirmek gibi yaraları vardır.

Havuzda yüzmenin faydaları

Havuzda yüzmenin erkekler, kadınlar ve çocuklar için eşit derecede faydalı olduğu, yaş ve fiziğin önemli olmadığı dikkat çekicidir. 

Düzenli olarak havuzda yüzen için kan basıncını normalleştiren, kan dolaşımını iyileştiren ve dayanıklılığı artıran kalp kasını güçlendirmeye yardımcı olur. 

Çocuklar çeşitli hastalıklara yetişkinlerden daha duyarlıdır. Havuzda düzenli egzersizler çocuklara paha biçilmez faydalar sağlar – Vücudun direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Aslında havuzda yüzmek oldukça yorucu bir aktivitedir, bu nedenle aktif bir antrenmandan sonra vücut kesinlikle uyku sırasında iyi bir dinlenme fırsatını kullanacaktır.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken Törende yaptığı konuşmasında gençleri spora teşvik etmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Köken “Pandemi döneminin en yoğun olduğu döneme denk geldiği için geç açıldı. Buranın temelini Gençlik ve Spor Bakanımızla birlikte artmıştık. Buradaki amacımız spor dışında da sporun olduğunu anlatmamız lazım. Yüzmeyle ilgili bütün branşları ilk okul öğrencilerine beden eğitimi dersini bir defa burada geçirmelerini istiyoruz. Yani ilk okul bitmeden herkes yüzmeyi öğrensin istiyoruz. Ama bu dönemde havuz daha önce olmadığı için ilk, orta okullarda önümüzdeki üç sene içinde bu yüzme sorununu halletmeye çalışacağız. Aynı zamanda plajımız da var onun içine de havuz yapacağız. Sadece yüzmeye 3 bin 200 istek aldık. Yüzmeye çok daha fazla talep var. Şu anda iki havuz, bir plajla bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz”  dedi

2017 Dünya Bedensel Engelli Yüzme şampiyonu, 2011 Avrupa Bedensel Engelli Yüzme şampiyonu, 2018 Dünya Bedensel Engelli Dünya Şampiyonası üçüncüsü ve Tokyo’da ülkemizi temsil eden Beytullah Eroğlu ile yaptığımız kısa söyleşide bu tür tesislerin açılması yeni sporcuların katılımıyla çok başarılar ülkemize geleceğini bayrağımızı dalgalandıracaklarını vurguladı.

Kurdele kesimi Konfeti yağmuru görkemli açılış sonrası havuz tesisleri gezildi.

yilmazparlar@yahoo.com


Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/parlarmedya.com/httpdocs/wp-includes/comment-template.php on line 1457
18 thoughts on “Eyüpsultan Belediyesi’nin Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Açılışı”

Bir cevap yazın