• Per. Haz 20th, 2024

PARLAR MEDYA

HABERLER

Bollywood İstanbul’da

ByYilmaz Parlar

Haz 10, 2022

 

1970’lerde popüler olan, en büyük eğlence endüstrisi olarak uzun süredir Hint toplumunu ve kültürünü etkileyen, yıllık yapılan film sayısı ve seyirci katılımı açısından Hollywood’u geride bırakan, ülkenin en güçlü ve karlı endüstrilerinden biri olan Bollywood’un en ünlü başarılı, yapımcı, yönetmenlerinden Prem Raj Soni ve ünlü oyuncu besteci pop sanatcısı Tanya Singh, en ünlü sinema ve dizi film oyuncumuzla Türk-Hint ortak yapım için İstanbul’da projelere başlıyorlar. 

Premraj Pictures, T World ile birlikte Asya’nın en büyük müzik şirketi T-Series için ortak yapım projeleri start aldı. 

Lazzoni Hotelde lansmanın Galasını gerçekleştiren Hint ve Türk ortak film yapımcılara Mumbai’den gelen Dünyaca ünlü Hintli yazar Ann D’Silva, senaryolarıyla ivme kazandıracak. Film kaderi sayılan senaryo böylesine yetenekli yazar tarafından da ele alınması son derece yüksek değerli filmlere imza atılacağı muhakkak.

Dünya’nın en çok film üreten ülkesi olan Hindistan’da filmlerin neredeyse dörtte biri Bollywood’da üretilmekte olduğundan çok tecrübeye sahip olan ekip Türk televizyon dizilerine yeni bir soluk getirecek. Pek çok ülkede diziler elde etdiği pazarla Sinema ekonomimize çok katkı sağlıyacak.

Müzikal, dans, düğün ve moda trendlerinin çoğu Bollywood’dan ilham alıyor. Aynı paralellikde yeni trendler bu ortak projelerden ilham alacak.

Genelde Bollywood’da her filmin odak noktası olan dans sahneleri şarkılar filmlerimize duyguları taşıyarak, vent yapmamızı sağlayan, bizi eğlendiren değişik bir yapı getirecek.  

Bollywood filmleri şarkı ve dans dizileriyle tanınır Hint sineması Hollywood’dan ayrı olarak gelişti ve kendi özelliklerini koruyor.  Bollywood’un kendine has estetiğinin en çarpıcı örneklerinden biri filmlerin şarkı ve dans kullanımıdır. 

Müzik hala kalbimize ve zihnimize sıkı sıkıya bağlı, bu yüzden Hint sineması daha derin bir etki için onu kullanmayı çok iyi biliyor.

Bollywood ve Hollywood karşılaştırıldığında

Bollywood filmlerinde sonsuza kadar bizimle kalan, son derece duygusal diyaloglar mevcuttur.

1970'lerde popüler olan, en büyük eğlence endüstrisi olarak uzun süredir Hint toplumunu ve kültürünü etkileyen, yıllık yapılan film sayısı ve seyirci katılımı açısından Hollywood'u geride bırakan, ülkenin en güçlü ve karlı endüstrilerinden biri olan Bollywood’un en ünlü başarılı, yapımcı, yönetmenlerinden Prem Raj Soni ve ünlü oyuncu besteci pop sanatcısı Tanya Singh, en ünlü sinema ve dizi film oyuncumuzla Türk-Hint ortak yapım için İstanbul’da projelere başlıyorlar.

Bollywood filmleri daha çekici ve aile ile birlikte izlenmesi tercih edilir.

Bollywood, daha basit bir yaklaşımı tercih eden Hollywood filmlerinden daha yüksek bir duygusal bölüme sahiptir.

Bollywood filmleri bize duygulu şarkılar sunar, filmlerde dans eder, Hollywood’da ise neredeyse hiç yoktur. Bollywood’un daha geniş bir izleyici kitlesi var, herkes için bir şeyler var, Hollywood’un izleyici kitlesi ise nispeten nişdir

Bollywood filmlerinde basit hikayeler, harika karakterler ve son derece ilişkilendirilebilir konular, Hollywood ise daha çok filmin teknik yönlerine ve kurgusuna odaklanır.

Küresel ve yerel olarak birbirine bağlanan kültürel kaynaşma, Bollywood filmlerine herhangi bir Hollywood filminden daha güzel bir şekilde yerleştirilmiştir.

yilmazparlar@yahoo.com


Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/parlarmedya.com/httpdocs/wp-includes/comment-template.php on line 1457
One thought on “Bollywood İstanbul’da”

Bir cevap yazın