• Çar. Tem 24th, 2024

PARLAR MEDYA

HABERLER

5.Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi ve Ödül Töreni

ByYilmaz Parlar

Oca 6, 2023

 Cumhuriyetin 100. Yılında Dijitalleşen Dünyada Kadının Rolü

Başkanlığını, Türkiiye’de İş Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak’ın yaptığı, Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) tarafından düzenlenen,  ZÜCDER, Hepsiburada, Uyumsoft ve Seger sponsorluğunda  Cumhuriyetin 100. Yılında Dijitalleşen Dünyada Kadının Rolü” konusunun ele alındığı ‘Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi ve Ödül Töreni’nin beşincisi 5 Ocak 2023 Perşembe günü Dedeman Gayrettepe Hotelde gerçekleşti. Farklı kategorilerde Seçkin jürinin layık gördüğü başarılı kadın girişimcilere törenle ödülleri verildi

Zirvenin önemine dikkatlerimizi çevirdiğimizde; Kadın girişimciler, ülkenin ekonomik refahına ölçülebilir bir katkı sağlıyorlar. Kadınları teşvik etmek, ekonomik olarak güçlendirmek, karma ilerleme sağlamak akıllı ekonomidir. Önyargıya rağmen, Kadın Girişimcilerin çok büyük bir ekonomik güç olduğunu görürüz. Bu zirvede Rekabet sözcüğünün yerine, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Kızılderili örneği ve Panel Moderatörü İş insanı Leyla Alaton tarafından Beraber hareket etme yan yana olma vurgulandı.

Sürdürülebilirliğe odaklanmış ülkeler gelişseler bile, kamu eylemi gerektiren birçok cinsiyet eşitsizliği devam etmektedir. Daha fazla cinsiyet eşitliği, gelecek nesiller için gelişim sonuçlarını iyileştirebilir ve kurumları ve politikaları daha temsili hale getirebilir.

Zirvesinin Ana destekçisi Türkiye’de İş Dünyası Dergisinin yeni sayısının Lansmanınında yapıldığı zirvede Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) Başkanı Celal Toprak Dergi yeni sayısının içeriğini paylaştı.  Kadın Girişimcilere ağırlık verdiklerini açıkladı. Salon protokol ile ilgili hiperaktif söyleşilerle açılış konuşmasını yaptı.

Plaket takdim eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Cumhuriyetimiz tam 100 yıl yaşında. Atatürk ve çalışma arkadaşlarının modeli neydi, neyi hayal ettiler? 100 sene sonra nasıl bir ülke, nasıl bir toprak düşündüler? Düşünmeye nasıl vardı acaba? 100 yıl öncesinden atılan umut tohumlarını yaşatıyor. Sesi hayalleri gerçekle. Bütün halinde büyümesi ilerlemesiyle mi? Güçlü kadın, güçlü toplum, güçlü toplum, güçlü ekonomi. Mustafa Kemal kadınlara verdiği toplumsal ve siyasi haklarla başlayan özgürleşme sürecine sahip çıkarak ondan ne aldığımız bayrağı daha da ileriye taşımaya azimliyiz.”şeklinde özetle konuşma yaptı.

Moderatör Leyla Alaton Panelislere yeni bir şey duymak istiyorum, Iyi bir şey öğrenmek istiyorum sözleriyle giriş yaptı.

Alaton “Girişimci kadınlar, evet işi kuruyor, büyütüyor ama bir yere taşıyamıyor. Niye taşıyamıyor? Orada bir eksiklik var.

Sayın başkanın da şahit olduğu gibi Sarıyer’de de sayısını bilmediği kadar çok kadına aktive etmiş kooperatiflerini koymuş. Bu kadınlarla konuşuyorsun, çok güzel şeyler üretiyorlar. Büyük bir emeği var. Yurt dışında olsa kat ve kat daha pahalıya satılır bunlar ama bir ölçeği yakalayamıyoruz. Niye? Çünkü yurt dışına bunları yollayıp orada depolayıp oradan dağıtılması lazım, buna sahip olur diye baktığımda da bir şey karşıma çıktı. Girişimci kadınların dijitalleşmesi hareketi diye bir şey başlanmış. Bir şirket. Ben bunu bilmiyordum mesela ben yeni bir şey öğrendim.

Başka bir ölçeğe taşımak için yurtdışına gitmesi lazım. Ürünlerin burada değerini bilmiyoruz. Artık işleme bi iğne oyası bilmem ne alıştık bunlara. Ama yurt dışında bunlar çok çok değerli ve çok daha iyi değeri biliniyor ve çok daha fazla para ediyor. Benim gördüğüm en büyük esneklik ölçeği yakalamak ölçek ekonomisi o zaman bir şey oluyor. Yeni bir kelime rekabet eder, rekabet ama beraber yani bir de artık birbirimize. Rakip gözüyle değil, tam aksine sen bunu yapıyorsun. Ben bunu yapıyorum. Beraber ne yapabiliriz yani? Orada rekabet erlik konsepti nosyonu fikri bence çok büyük önem kazanıyor. Artık beraber arayacak, büyütebiliriz de geldi herkes bunun da farkına vardı diye düşünüyorum. Onun için bu kelimeyi de çok önemsiyorum. Rekabet olmak, hem evet rekabet olsun ama beraber ve inanın bu kooperatif modeli. Çok faydalı.

Şeklinde örnek kooperatifle konuşmasını yaptı panelistlere söz verdi.

Panelistler Murat Çökmez, Çiğdem Kral, Işılay Reis Yorgun, Kübra Orakcıoğlu, ürünleri firmaları hakında gelişmeleri paylaştılar.

Aslında zirve özünde Düzeltici politikalar, refah için en önemli olan kalıcı cinsiyet eşitsizliklerine odaklanırlarsa önemli gelişme kazançları sağlayacaktır.

Dayanışma ekonomisinin tüm sektörlerinde, ticari, ve ticari olmayan varlığa sahip olan kadınlar, günlük ekonomik yaşamın temelini oluşturur.

Kadın girişimcilerin çoğunluğu mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler işletmektedir. Kadınların küresel ekonomide daha büyük bir rol oynaması gerekiyor.

5.Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesinde Ödüle Layık Görülenler

Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde Hücre İskeleti Araştırma Laboratuvarı Kurucusu Doçent. Dr. Elif Nur Fırat Karalar

Sunucu, Yazar ve Sağlıklı Yaşam ve Yoga Koçu Sayın Ece Vahapoğlu

Vartabi Genel Müdürü Gonca Soyluoğlu

Redstone Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Kırmızıtaş Başaran

NG Hotels & Resorts İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür

Yalova Tarım A. Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Akcan

Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner adına Oya Uzun

Gayrimenkul Geliştirme Direktörü Sermin Akın Kurt

Doğuşçay Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Harika Karahan Batallı

Taç Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Esra Kuştemir

Garanti Bankası BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu

Cam Tavanı Delen Kadınlar Platformu Başkanı Asuman Karaşabanoğlu

Hisar Çatal Kaşık Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Erdoğan

Wilo Türkiye Pazarlama Müdürü Banu Kiper

ORTAR Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Yavuz

Tarkito Baby Kids Kurucusu Berna Kekeç  

Haberler.com Genel Yayın Müdürü Bedia Teymur

DAIKIN’in Adana Teknik Servis Yetkilisi Sayın Ebru Karaörs

Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı Esra Özden

Antalya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Öz

220 Derece Cookies Kurucusu Ezgi Baykut

NOG Kurucusu Buse Öksüz

Toksü & Chase Halkla İlişkiler Kurucusu Fügen Toksü

Redcolour Yönetim Kurulu Başkanı Oya Düşmez

Sınırlı Sorumlu Sarıyer Mahalle ve Köyleri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Seyhan Deniz

Kale Group Yönetim Kurulu Başkanı & CEO’su Zeynep Bodur Okyay…

L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen

Hayal Bahçe’den Kurucusu Kübra Özmen Kutanoğlu

Ulusoy Un Şirketler Grubu Kurucu Ortağı Nevin Ulusoy

Sarıyer ve Civarı Girişimci Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi Başkanı Peyker Şimşek

BonaBant Yönetim Kurulu Başkanı Nida Beyoğlu Arslan

Karadeniz Ereğli Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık

Migros Sürdürülebilirlik Komitesi adına / Migros Ticaret A.Ş. Sürdürülebilirlik Yönetimi Grup Müdürü Sayın Cansu Ergün

yilmazparlar@yahoo.com