• Per. Nis 25th, 2024

2023 Ocak İTO Meclis Toplantısı

ByYilmaz Parlar

Oca 13, 2023

Başkanlığını Şekib Avdagiç!in yaptığı İstanbul Ticaret Odası (İTO) aylık meclis toplantısını 12 ocak 2023 Perşembe günü gerçekleştirdi.


İTO Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken açılış konuşmasında ekonomik rakamlar paylaştı. Ticaretde duygusal davranışla olumlu rol oynanacağını vurguladı. Yapılan faaliyetlere değindi.

 Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul emniyet müdürü ve yardımcılarıyla, Oda Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldiklerini önemli konuları müzakere etdiklerini aktardı.

Gündem maddeleri okundukdan sonra İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’i kürsüye davet etdi.

Başkan Şekib Avdagiç, “İlk meclis toplantısını sizden olumlu katkılarıyla ortaya koyacağımız yeni perspektifler de çok daha verimli geçmesini diliyorum. Toplantımızın ekonomik ve ticari hayatımıza da hayırlı konuda getireceğine eminim. 

Ocak ayının istanbul Ticaret Odası camiası için gerçekten farklı bir anlamı var.15 ocak 1882. Dersaadet yani istanbul Ticaret Odası olarak resmen faaliyete başladığımız kapılarımızı istanbul’da tüccarlara açtığımız tarih bundan 3 gün sonra 141.inci yılına gireceğiz. 

İTO Türkiye’de üretim teknolojisi yerleşmesine üretim için gerekli ulaşım ve mevzuat altyapısının oluşmasına katkıda bulundu. Türk özel sektörünün oluşumlar girişiminde ve dünya açılışına adeta rehberlik etdi. 141 yılımıza gireceğimizi şimdiden yılınızı kutluyorum. “dedi

Avdagiç, özetle  “Pandemi sonrası toparlanma süreci arkasından ortaya çıkan Rusya, Ukrayna savaşı ile beraber enerji başta olmak üzere piyasa yaptığını biliyorsunuz.

Bu yükseliş, son 45 yılda bütün dünyada farklı farklı karşılığı olsada rekor enflasyon verilerinin gelişmesine yol açtı. 

Merkez bankaları bununla mücadele için bir şekilde faiz artırma yoluna gittiler. 

Dünya ekonomisindeki tehlikeler ve riskler geçmiş değil. Belirsizlikler çok fazla. 

Resesyon ya da zayıf büyüme daha yüksek işsizlik anlamına geliyor.

Bu arada dünyadaki enflasyon seviyesi, gevşeme politikalarıyla ve artışa rağmen faiz oranlarıyla maalesef uyumlu değil.  

Dünya ekonomisindeki tüm bu saydığımız belirsizlikler, resesyon ve sıkılaşma, dış ticaretimizin içinde deniz oluşturuyor 

Ekonomik istikrarın sürmesi, ülkemizin geleceği için çok önemlidir. Ekonomi, ekonomik ve siyasi istikrarın birinci koşulu.

Çünkü çalışma hayatındaki dengeler, barışın, üretimin, istihdamın ve ihracatın itici gücü olduğunu biliyoruz.” Şeklinde konuşmasını sürdürdü.  

Avdagiç, “Zincir marketlerin birbiri ardına birçok üründe fiyat dondurmaya gitmesinin son derece değerli olduğuna inanıyoruz.” Dedi

Ekonomik rakamlarla ilk çeyrek ve yıl yarısının öngörülerini yaptı.

Avdagiç,   “Hem 2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücret artışını hem de EYT’ye getirilen çözümü iş barışı ve toplumsal refahın tesisi bakımından önemli adımlar olarak görüyoruz. Çalışanların enflasyon karşısında kaybettikleri alım gücü, mutlaka korunmalı ve üstüne makul oranda da refah payı verilmeli. EYT’yi de çalışma hayatımız için bir tazelenme fırsatı olarak görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Komite üyelerin komiteleri hakkında konuşmalarında sonra Başkan Şekib Avdagiç değerlendirme yaptı.

yilmazparlar@yahoo.com