• Per. May 23rd, 2024

Op. Dr. Ali Tolgay Çocuk Cerrahisinde Neden Tercih

ByYilmaz Parlar

Şub 2, 2023

Pediatrik cerrahi, genel cerrahi alanında resmi olarak eğitilmiş ve henüz doğmamış olanlar da dahil olmak üzere benzersiz cerrahi ihtiyaçları olan daha küçük veya tam olarak gelişmemiş hastaları tedavi etmenin inceliklerinde daha fazla eğitim almış yüksek vasıflı cerrahlar tarafından sağlanan, kendine özgü bir cerrahi uzmanlık alanıdır.

2007 yılından beri hizmet veren İstanbul Bahçelievler Medical Park Hastanesi, uluslararası standartlarda tam teşekküllü yapıya sahip. Yenilikçi tıp teknolojileri donanımlı hastanenin hekim kadrosunda bulunan Op. Dr. Ali Tolgay çocuk cerrahi dalında başlıca Sünnet, Kasık fıtığı, Tiroit, Solunum hastalıkları konusunda hizmet vermektedir. 

Uluslararası düzeyde en iyi Güvenlik Firmasının İş Geliştirme Müdürü Berkit Parlar araştırmalarından sonra çok olumlu yorumları olan Op. Dr. Ali Tolgay’a gönül rahatlığıyla sünneti için Oğlu Aybars Parlar’ı teslim eder..

Pek çok hastalık tedavisinde ilkleri ve en iyi tedavi uygulamalerı olan Bahçelievler Medical Park Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Ali Tolgay ile kısa söyleşimizde mesleki gelişimini sorduğumuzda; Tıp Ana Merkez durumunda olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tip Fakültesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde hizmet verdiğini öğreniyoruz.

Kısa sohbet sırasında Çocuk cerrahini öğrendiğimiz kadar;

Çocukların Ameliyata İhtiyacı Olduğunda Neden Çocuk Cerrahı Çağrılır 

Çocuk cerrahları, çocukların benzersiz ihtiyaçlarını tedavi etmek için özel olarak eğitilmiştir. Doğum kusurlarını tedavi etme ve doğumdan önce cerrahi müdahale gerektirebilecek anormallikleri tespit etme konusunda uzmanlığa sahiptirler.

Çocuk cerrahları yenidoğan cerrahisi, kanser cerrahisi ve travma cerrahisinde yeteneklidir. 

Yetişkinlere hizmet veren birçok toplum hastanesinde, tipik olarak yetişkin hastaları ameliyat eden cerrahlar genellikle çocukları ameliyat eder.

Bu cerrahlar bir çocuk üzerinde yetişkin boyutunda aletler kullanabilir, anestezi ve ağrı kesici ilaçları çocuğun fizyolojisi için optimum olmayan bir şekilde uygulayabilir veya çocuk cerrahları tarafından geleneksel olarak uygulanan minimal invaziv prosedürleri kullanmayabilir. Bu da gereksiz rahatsızlığa ve daha uzun iyileşme sürelerine yol açabilir.

Müslümanlığın gereği olan Sünnete gelince Neden Çocuk Cerrahi Doktorların uygulaması lazım..

Özelikle Anadolumuzun çeşitli bölgelerinde hala ilkel yöntemlerle yapılan sünnetler, risk oluşturuyor.

Ehliyetsiz sünnetçilerin bilinçsizce yaptıkları sünnetler, ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Sünnetin hijyenik ortamda yapılması gerekir.

Hijyenik olmayan ve ilkel metodlarla yapılan sünnetler beraberinde ciddi sıkıntılar getiriyor. Kan kaybı, penis ucunda kesikler, kangren ve tetanos vakaları bunların başında geliyor.

Sünnet olan Aybars Parlar’a soruyoruz, Acı hissettinmi ? ve şu an acı hissediyormusun..? Çok mutlu olduğunu söylüyor..Cevap verirken gözleri odasındaki Tv deki cizgi filmi izliyor..

Aile, Berkit Parlar, Özlem Bulut Parlar, Almila Parlar, Sünnet olan Aybars Parlar’ı Çocuk cerrahi Op. Dr. Ali Tolgay ve ekibiyle görüntülüyoruz.

Çocuk Cerrahı Nedir?

Çocukların bir hastalığı, yaralanması veya ameliyat gerektiren bir hastalığı varsa, bir çocuk cerrahı çocuğu tedavi edecek deneyime ve niteliklere sahiptir.

Pediatrik genel cerrahlar tarafından görülen cerrahi problemler genellikle yetişkin genel cerrahlar tarafından görülenlerden oldukça farklıdır. Çocuk cerrahisinde özel eğitim önemlidir.

Çocuk cerrahları nasıl bir eğitime sahiptir?

Pediatrik cerrahlar, Tıp eğitim sonrası, yetişkin genel cerrahi eğitimi, Pediatrik cerrahi eğitimi gibi çeşitli eğitimleri tamamlayan tıp doktorlarıdır:

Pediatrik cerrahlar çocukları doğumdan geç ergenliğe kadar tedavi eder. Pediatrik bakımı tıbbi uygulamalarının özü haline getirmeyi seçiyorlar. Çocukların tıbbi ve cerrahi bakımının benzersiz doğası, ileri düzeyde eğitim ve uygulama deneyimiyle öğreniliyor.

Çocuk cerrahları ne tür tedaviler sunar?

Pediatrik cerrahlar, çocukların cerrahi ihtiyaçlarını teşhis eder, tedavi eder ve yönetir:

Yemek borusu, akciğerler, bağırsak yolu, karın duvarı kusurları ve diyafram kusurları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere doğum kusurlarının cerrahi onarımı, 

Çocukluk ve ergenlik döneminde kasık anormallikleri için cerrahi.  Her türlü yaralanmaların onarımı, Göğüs, karın, cilt/yağ, testisler ve yumurtalıklardan tümörlerin çıkarılması dahil olmak üzere kanserlerin teşhisi ve cerrahi bakımı .vs…

yilmazparlar@yahoo.com