• Per. May 23rd, 2024

33. Hotel Equipment ve 29. Food Product Fuarları Ardından

ByYilmaz Parlar

Oca 21, 2023

Fuar ve sergiler, turizm endüstrisinin pazarlama politikaları alanında sabit bir parçası haline gelmiştir. Sadece fuarlar ve sergiler turizm endüstrisinin sektördeki teknolojik yenilikleri sunması için bir pazar aracı değildir. 

Fuar politikası, önemli hedef gruplarla teknolojik, sosyal ve iletişimsel yeniliklerin üzerinde çalışılacağı bağımsız bir pazarlama aracına da dönüşmüştür. 

Antalya Anfaş EXPO Center’da düzenlenen 17-20 Ocak tarihleri arasında ziyaretçilere açık olan 33. Hotel Equipment ve 29. Food Product fuarları başarıyla sona erdi.

300’nin üzerinde katılımcıyı, yurt içinde 70 il ve yurt dışında 50’in üzerinde ülkeden 50.000’in üzerinde profesyonel ziyaretçiyle bir araya getiren fuarların açılışını Antalya Valisi Ersin Yazıcı gerçekleştirdi.

Açılışa Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Turizm İl Müdürü Candemir Zoroğlu, AKTOB Bşk. Kaan Kavaloğlu, Bşk. Yrd. Selçuk Akıltopu ve KETOB Bşk. Dinçer Sarıkaya başda olmak üzere protokol katıldılar.

Fuarda ayrıca konferanslar paneller düzenlendi. Süt ve süt ürünlerinin Türkiye ve Almanya’daki güncel durumu, pazarlaması ve raf yerleşimleri stratejileri gibi konular ele alındı.

Güneş Enerji Sistemleri ile ilgili iki panel de gerçekleşti. Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyon Derneği (HOTED) ile Gastronomi Eğitimcileri Birliği AGEB) de katılımcı ve ziyaretçilere çeşitli etkinliklerde bulundular.

Eş zamanlı düzenlenen ihtisas fuarlarında, konaklama sektörünün yatırımcıları ve işletmecileri, tedarikçi firmalarla bir araya gelerek iş potansiyeli açısından verimli netice alındı.

Yurtdışı ve yurtiçi çok sayıda alım heyetinin de katıldığı fuarda sadece sektörle ilgili iş yapan ziyaretçi sayısı oldukca yüksekdi. 

Almanya, Rusya, İtalya, Ukrayna, İran, Irak, Umman, Lübnan, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün, Filistin, İsrail, Cezayir, Fas, Katar, Sudan, Tunus, Moritanya, Mali, Kosova, Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan, Sri lanka ve Japonya’dan alım heyetleri katıldılar.

Fuar yüzlerce markanın ürünlerinin tanıtım alanı olarak yatırımcıların satın alma kararlarında rasyonel tercihler yapabilmesine olanak tanıdı.

Antalya’da Turizm ve Gıdanın Geleceği İçin ANFAŞ‘la Ufkunuzu Genişletin

Anfaş Başkanı Ali Bıdı açılıs konusmasında “Antalya’da Turizm ve Gıdanın Geleceği İçin ANFAŞ‘La Ufkunuzu Genişletin” Fuar için sloganları olduğunu söyledi.

Anfaş Başkanı Ali Bıdı özetle; “Bugün, ANFAŞ olarak 33. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ve 29. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nın kapılarını turizmin başkenti, cennet Antalyamız’da gururla açıyoruz. 

Dünyadaki mevcut siyasi gelişmeler ve pandeminin özellikle ticari ilişkiler açısından ne denli zorluklar getirdiğini biliyoruz. Sürekli gelişmek ve dünyadaki rakiplerimizle yarışmak zorundayız. Bu yaparken de zorlu ve hızlı hareket eden bir sektörde olduğumuzu biliyoruz. Dolayısıyla her zaman kulvarın en önünde olmanın sorumluluğunu da taşıdığımızın farkındayız.

Bununla birlikte, ülkemiz Doğu ile Batı arasında bir köprü görevi görürken, birçok ülke için önemli bir ticaret ortağı olmaya devam ediyoruz. Bu konuda Türkiye‘nin Avrupa için kilit bir rol oynayabileceğine inanıyoruz.” dedi

Başkan Ali Bıdı, “ANFAŞ olarak bizler de kendimizi dünya sahnesine çıkarma ve Türk misafirperverliğini, otel ve gıda sektöründeki rakipsiz uzmanlığımızı sergileme fırsatını yakalayacağımıza olan inancımız da tamdır.  

Amacımız, Antalya’yı Doğu ile Batı arasındaki ticarette bir marka haline getirmektir. Kendimizi sektörün önde gelen fuar organizasyonlarından biri olarak konumlandırıyoruz. Fuarda, otel ekipmanları alanındaki en son teknoloji ve trendler görücüye çıkarken, yerel ve uluslararası katılımcılar yenilikçi gıda ürünlerini de tanıtma imkanı bulacaktır.” Açıklamalarda bulundu 

AKTOB Bşk. Kaan Kavaloğlu konuşmasında;“ANFAŞ Antalya’nın Fuar Merkezi olması yönünde şehrin tüm dinamiklerini bir araya getiren en önemli paydaşlarımızdan birisidir. Fuar turizmi özellikle kış dönemlerinde kent ekonomisine ve bölgenin otel doluluklarına önemli katkılar sağlamaktadır. En güçlü rekabet aracımız olan hizmet ve ürün kalitesinin bu denli yüksek olmasında, ANFAŞ ihtisas fuarlarında bir araya geldiğimiz tedarikçilerin de payı büyüktür. Turizmde ürün çeşitliliği, istihdamın korunması ve güçlenmesine de etki sağlamaktadır. Birlik olarak tam destek verdiğimiz bu fuarların sayılarının artması bölgemizde özellikle kış dönemlerinde turizm hareketlerinin yükselen ivmesine de etki edecektir.” Dedi.

Protokolun kurdele kesimiyle resmi olarak açılan fuar yine protokolun  fuarı ziyaretiyle devam etdi.

yilmazparlar@yahoo.com

Hotel Equipment ve 29. Food Product Fuarları Ardından